مقالات

 • خلاصه روش‌های نجات فنی در غار

  خلاصه روش‌های نجات فنی در غار

  طبق تحقیقات انجام شده، اگر یک فرد هوشیار ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بدون هیچ تحرکی برروی هارنس و طناب قرار گرفته باشد، جریان خون به‌وسیله هارنس قطع، فرد دچار سندروم هارنس شده و بیهوش می‌شود. در این مقاله قصد داریم خلاصه‌ی روش‌های مختلف نجات فنی در غار را بررسی کنیم.

  ادامه

 • نحوه‌ی قفل کردن ابزار فرود استاپ پتزل

  نحوه‌ی قفل کردن ابزار فرود استاپ پتزل

  درزمان فرود با استاپ، گاهی اوقات لازم است طناب را رها کنیم تا هر دو دست برای انجام کارهای دیگر آزاد باشند. برای این کار می‌توان از گره‌های مختلف برای قفل کردن ابزار فرود استفاده کرد.

  ادامه

 • پیمایش خط‌الراس مرکزی رشته کوه دنا

  پیمایش خط‌الراس مرکزی رشته کوه دنا

  میگن دنا برای ایرانی‌ها مثل آلپه برای اروپایی‌ها. یک بهشت برای تمرین کوهنوردی. از مسیرهای فنی گرفته تا پیمایش‌های جذاب زمستانی، دنا در هر سطحی که باشید براتون جای کار داره. طی کردن هر سه خط‌الراس شرقی، مرکزی و غربی دنا که معمولا یک پیمایش یک هفته تا ده روزه‌ست. تو کوهنوردی فارس و کهگیلویه‌وبویراحمد طی کردن خط‌الراس‌های دنا یجورایی آخر کوهنوردیه.

  ادامه

 • نقشه آنلاین مسیرها و قلل ۴۰۰۰ متری رشته کوه دنا

  نقشه آنلاین مسیرها و قلل ۴۰۰۰ متری رشته کوه دنا

  نقشه‌ی رشته کوه دنا و مسیر دسترسی به هر قله، با کمک شما دوستان تهیه و در حال کامل شدن است. خوشحال می‌شویم در تکمیل و بهبود آن با هم همراه باشیم.

  ادامه

 • قفل ابزار فرود پیرانا پتزل و حالت‌های مختلف اصطکاکی

  قفل ابزار فرود پیرانا پتزل و حالت‌های مختلف اصطکاکی

  برای فرود با ابزار پیرانا برروی یک رشته طناب، نیاز است چگونگی تنظیمِ اصطکاکِ آن در وضعیت‌های مختلف را بدانیم. همچنین زمان توقف، با قفل کردن ابزار فرود، دستانمان برای کارهای دیگر آزاد خواهد شد.

  ادامه

 • قفل ابزار هشت فرود پتزل و حالت‌های مختلف اصطکاکی

  قفل ابزار هشت فرود پتزل و حالت‌های مختلف اصطکاکی

  برای فرود با ابزار هشت برروی یک رشته طناب، نیاز است چگونگی تنظیمِ اصطکاکِ آن در وضعیت‌های مختلف را بدانیم. همچنین زمان توقف، با قفل کردن ابزار فرود، دستانمان برای کارهای دیگر آزاد خواهد شد.

  ادامه

 • صعود کُرده‌ای یا مرحله‌ای در سنگ‌نوردی

  صعود کُرده‌ای یا مرحله‌ای در سنگ‌نوردی

  به دو یا سه نفر که با استفاده از یک طناب و با همکاری هم قصد عبور از مسیری را داشته باشند که حتما به کار فنی نیاز باشد، کُرده می‌گویند. در این مقاله مراحل صعود کُرده‌ای (multi-pitch climbing)، صعود کُرده‌ای دو و سه نفره و نکات آن را باهم مرور خواهیم کرد.

  ادامه