مقالات

 • ابزار حمایت و فرود استاپ پتزل

  ابزار حمایت و فرود استاپ پتزل

  استاپ یه ابزار فرود برا غارنوردیه که با استفاده از یه ترمز کمکی، کنترل و راحتی بیشتری در فرود و عبور از کارگاه‌های میانی بهمون میده.

  ادامه

 • ابزار حمایت و فرود سیمپل پتزل

  ابزار حمایت و فرود سیمپل پتزل

  سیمپل همون‌طور که از اسمش مشخصه (Simple در زبان انگلیسی به معنی «ساده» است)، یه ابزار فرود با کارایی بسیار راحت برا غارنوردیه.

  ادامه

 • خلاصه روش‌های نجات فنی در غار

  خلاصه روش‌های نجات فنی در غار

  طبق تحقیقات انجام شده، اگر یک فرد هوشیار ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بدون هیچ تحرکی برروی هارنس و طناب قرار گرفته باشد، جریان خون به‌وسیله هارنس قطع، فرد دچار سندروم هارنس شده و بیهوش می‌شود. در این مقاله قصد داریم خلاصه‌ی روش‌های مختلف نجات فنی در غار را بررسی کنیم.

  ادامه

 • نحوه‌ی قفل کردن ابزار فرود استاپ پتزل

  نحوه‌ی قفل کردن ابزار فرود استاپ پتزل

  درزمان فرود با استاپ، گاهی اوقات لازم است طناب را رها کنیم تا هر دو دست برای انجام کارهای دیگر آزاد باشند. برای این کار می‌توان از گره‌های مختلف برای قفل کردن ابزار فرود استفاده کرد.

  ادامه

 • پیمایش خط‌الراس مرکزی رشته کوه دنا

  پیمایش خط‌الراس مرکزی رشته کوه دنا

  میگن دنا برای ایرانی‌ها مثل آلپه برای اروپایی‌ها. یک بهشت برای تمرین کوهنوردی. از مسیرهای فنی گرفته تا پیمایش‌های جذاب زمستانی، دنا در هر سطحی که باشید براتون جای کار داره. طی کردن هر سه خط‌الراس شرقی، مرکزی و غربی دنا که معمولا یک پیمایش یک هفته تا ده روزه‌ست. تو کوهنوردی فارس و کهگیلویه‌وبویراحمد…

  ادامه

 • نقشه آنلاین مسیرها و قلل ۴۰۰۰ متری رشته کوه دنا

  نقشه آنلاین مسیرها و قلل ۴۰۰۰ متری رشته کوه دنا

  نقشه‌ی رشته کوه دنا و مسیر دسترسی به هر قله، با کمک شما دوستان تهیه و در حال کامل شدن است. خوشحال می‌شویم در تکمیل و بهبود آن با هم همراه باشیم.

  ادامه

 • قفل ابزار فرود پیرانا پتزل و حالت‌های مختلف اصطکاکی

  قفل ابزار فرود پیرانا پتزل و حالت‌های مختلف اصطکاکی

  برای فرود با ابزار پیرانا برروی یک رشته طناب، نیاز است چگونگی تنظیمِ اصطکاکِ آن در وضعیت‌های مختلف را بدانیم. همچنین زمان توقف، با قفل کردن ابزار فرود، دستانمان برای کارهای دیگر آزاد خواهد شد.

  ادامه